Wynajem aut średnioterminowy czy krótkoterminowy?

Wynajem samochodów wydaje się być drogim przedsięwzięciem z punktu widzenia wypożyczalni samochodów. Czy aby jednak na pewno? Nowoczesne firmy zajmujące się wynajmem samochodów posiadają tysiące zadowolonych klientów, korzystających regularnie z atrakcyjnych ofert. Spójrzmy więc na opcje oferowane przez wypożyczalnie aut dla przeciętnego obywatela, który zainteresowany jest wynajmem samochodu.

Krótkoterminowy wynajem aut

Czym przede wszystkim charakteryzuje się wypożyczenie samochodu na umowie krótkoterminowej? Dużymi opłatami, jakie ponieść trzeba na rzecz firmy wynajmującej pojazd. W zależności od modelu, przeciętna kaucja, którą należy wpłacić zanim auto zostanie nam wynajęte to 500 do 800 złotych. Kaucja ta jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem, gdyby z samochodem stało się coś niedobrego podczas okresu wynajmu z naszej przyczyny. Po czasie wynajmu opłata ta jest zwracana w całości, jeżeli żaden element samochodu nie został uszkodzony.

Opłaty za dobę użytkowania pojazdu to wydatek z rzędu 200 – 250 złotych, plus koszty paliwa. Tak więc dla przeciętnego polaka są to koszty, na które nie może sobie on pozwolić w miarę często. Ceny wzrastają również wraz z klasą samochodu oraz standardem wyposażenia, jednak to nie stanowi wyjątku, niezależnie od długości umowy, na którą podpisany jest wynajem aut.

Długoterminowy wynajem samochodów

Opcja wynajmu długoterminowego (zwanego również średnioterminowym w niektórych wypożyczalniach) jest o wiele bardziej korzystna. Pierwszą różnicą w porównaniu do wynajmu krótkoterminowego jest brak opłaty wstępnej. Drugą, również zauważalną – koszty wynajmu, które są o wiele mniejsze niż rozliczanie się z wynajmu samochodu od doby. Koszt wynajmu długoterminowego maleją wraz z wydłużeniem terminu. Tak więc z punktu widzenia klienta wypożyczalni samochodów, o wiele bardziej korzystną opcją będzie ten właśnie typ wynajmu.