Jak często sprawdzasz swój samochód?

Jeżeli Twój samochód nie należy do najmłodszych, jesteś zobowiązany do przeprowadzania przeglądu raz w roku. Nie zawsze jednak taki przegląd daje pewne wyniki. Samochody niestety często się psują. Nie zawsze zależy to od tego jak samochodu używamy. Niektóre części po prostu zużywają się, przez co samochód zostaje unieruchomiony na czas naprawy. O stan wozu dbać należy także dlatego, by w razie jakiejkolwiek ewentualnej stłuczki mieć czyste sumienie, że nasz samochód był w pełni sprawny.

Choć ostrożna jazda i sprawny samochód są bardzo ważne by uniknąć wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek podczas jazdy samochodem, nie zawsze jest to takie proste. Wie o tym każdy, kto uległ wypadkowi lub stłuczce z winy innego kierowcy, który był nietrzeźwy, nieuważny, lub na przykład był niedoświadczony. Wówczas nawet najlepszy samochód o który bardzo dobrze dbasz to za mało. Takie wypadki po prostu się zdarzają. Obyś nie był jedną z osób, którym się to przytrafiło. Jeśli jednak tak się stało – powinieneś wiedzieć, że przysługuje Ci samochód zastępczy na czas naprawy.

Lepiej, żebyś nie był sprawcą stłuczki.

Załóżmy, że sprawa jest prosta. Jechałeś uważnie, byłeś trzeźwy, samochód był w nienagannym stanie. Niestety, kierowca wyjeżdżający z ulicy na prawo od Ciebie rozmawiał przez telefon i nie zauważył Cię. Stało się – mieliście niewielką kolizję. Samochód musisz oddać do naprawy, dowiadujesz się, że potrwa co najmniej tydzień. Czy oznacza to, że zostałeś uziemiony lub zmuszony do poruszania się autobusem przez ten czas?

Na szczęście nie. Ubezpieczyciel kierowcy, który spowodował ten wypadek jest zobligowany do udzielenia Ci pomocy. Pomoc ta to samochód zastępczy na czas naprawy, którego cenę wynajmu powinna ponieść firma, która ubezpiecza ową osobę. W tym wypadku samochód powinien przysługiwać Ci na cały okres trwania naprawy. To bardzo dobra wiadomość dla Ciebie, gdyż nie musisz obawiać się, że nie będziesz mógł poruszać się samochodem przez następnych kilka dni czy tygodni. Jeśli samochód jest jednym z Twoich narzędzi pracy – samochód zastępczy na czas naprawy przysługuje Ci tym bardziej. Nie zawahaj się skorzystać ze swojego prawa!

Samochód zastępczy na czas naprawy oferują także wypożyczalnie samochodów. Pracownicy takiej wypożyczalni pomogą zazwyczaj w wypełnieniu wszelkich formalności, jednak istnieje kilka warunków, które motywują pozytywny wynik ubiegania się o bezpłatny samochód zastępczy.