Dodatkowe opcje związane z ubezpieczeniem OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym typem ubezpieczenia samochodu przez właściciela, w przeciwieństwie do ubezpieczenia AC, które jest opcjonalnym. Coraz więcej firm oferuje jednak dodatkowe opcje związane z wykorzystaniem ubezpieczenia OC, które mogą zainteresować osoby pracujące aktywnie kierując pojazdem w przypadku poniesienia szkody.

Przedmiotem ubezpieczenia OC jest odpowiedzialność cywilna osób kierujących pojazdem mechanicznym, które w okresie trwania umowy zawartej na ten specyficzny typ ubezpieczenia, wyrządziły szkodę w związku z prowadzeniem pojazdu i uczestniczeniem w ruchu drogowym. Coraz więcej wypożyczalni samochodów oferuje także samochody zastępcze, które opłacane są z OC sprawcy.

Jak dokładnie działają przepisy regulujące wynajem samochodów zastępczych na czas naprawy swojego pojazdu? Przede wszystkim spełnione muszą być pewne warunki, by osoba taka mogła powołać się i zdobyć z ubezpieczenia OC auto zastępcze. Pierwszym warunkiem jest poniesienie szkody w wyniku której poszkodowany został nasz samochód, jednak bez udziału naszej winy – wtedy powołać możemy się na ubezpieczenie OC i pokrycie strat (mam tu na myśli ich likwidację) z ubezpieczenia osoby, która wyrządziła szkodę. Drugim warunkiem jest oczywiście decyzja o wykorzystaniu ubezpieczenia OC w celu naprawienia szkody. Firma zajmująca się udostępnianiem aut zastępczych z ubezpieczenia OC sprawcy kontaktuje się w takim przypadku z ubezpieczycielem i załatwia wszelkie formalności.

Warto rozejrzeć się za najlepszą ofertą, gwarantowaną przez firmy zajmujące się wynajmem samochodów, gdyż nieczęsto dają one wszelkie dodatki do standardowej usługi:

  • brak konieczności wpłacania kaucji gwarancyjnej,
  • brak limitu na przejechane kilometry,
  • nieograniczona ilość kierowców, którzy kierować mogą pojazdem (co szczególnie ważne jest w przypadku poniesienia szkody przez samochód firmowy),
  • brak dodatkowych kosztów, które związane są z eksploatacją samochodu zastępczego.