Alkomaty jednorazowe – uproszczenie mierzenia zawartości alkoholu

Najprawdopodobniej wszyscy kiedyś widzieli alkomat, a część została nawet poddana badaniu przy jego użyciu. Kojarzymy go jako urządzenie wielokrotnego użytku, które wyświetla nam ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, które jest wprowadzane przez ustnik. Na rynku istnieje jednak tańsza alternatywa do konwencjonalnych testerów trzeźwości, a są to być może znane niektórym i znajdujące coraz więcej użytkowników alkomaty jednorazowe.

Dlaczego warto kupować alkomaty jednorazowe?

Konstrukcja alkomatu jednorazowego jest stosunkowo prosta – jego głównymi elementami jest balonik, do którego wdmuchuje się powietrze przez ustnik, a o wyniku badania informuje nas kolor substancji chemicznej zawartej w probierzu umieszczanym zazwyczaj w ustniku. Na wynik badania czeka się zwykle około dwóch minut i jest on dość dokładnym i wiarygodnym pomiarem co do ilości alkoholu w wydechu, na podstawie której można oszacować również stężenie alkoholu we krwi badanego. Z tych względów alkomaty jednorazowego użytku są używane w wielu krajach przez służby mundurowe i medyczne, a także pracodawców, którym zależy na utrzymaniu dyscypliny w zespole, oraz samych kierowców, którzy w niektórych krajach europejskich są nawet pod prawnym przymusem posiadania alkomatu.

Użyteczność alkomatu jednorazowego

Prawo ruchu drogowego w Polsce zabrania kierowania samochodem (oraz innymi pojazdami), będąc w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu – przy czym stan po spożyciu alkoholu jest definiowany jako „pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi”, a stan nietrzeźwości jako „ponad pół promila alkoholu we krwi”.  Jest to prawo dość restrykcyjne (dla porównania, w Wielkiej Brytanii dozwolony poziom to 0,8 promila), dlatego warto zaopatrywać się w tanie alkomaty jednorazowe w ramach przezorności, by uniknąć wszelkiego możliwego konfliktu z prawem, który mógł położyć cień na całe nasze dalsze życie i karierę zawodową.