Czy badanie alkomatem jest opłacalne?

Na rynku polskim istnieje wiele modeli alkomatów osobistych, które przeznaczone są dla kierowców, by mogli oni zbadać się profesjonalnym sprzętem do pomiarów wydychanego powietrza i zawartego w nim alkoholu. Czy takie badanie wystarczy by wsiadać za kierownicę?

Mimo, że urządzenia jakimi są osobiste alkomaty z pewnością są o wiele lepszej jakości i dają prawidłowe wyniki, jakie uzyskać możemy na urządzeniach stosowanych przez służby mundurowe w naszym kraju, przykładem których mogą być alkomaty z drukarką, to jednak każdy organizm pozbywa się alkoholu w swoim tempie, na co wpływu alkomaty nie mają.

To jest decydującym czynnikiem wpływającym o naszej decyzji podjęcia się roli kierowcy, gdy poprzedniego dnia spożywaliśmy alkohol – nasze samopoczucie. Alkomat może wskazywać zero, a więc stan doskonały do jazdy, jednak organizm odczuwać może coś innego. Badanie alkomatem może utwierdzić nas w przekonaniu, że przy kontroli drogowej będziemy bezpieczni, jednak organizm często odzyskuje całkowitą sprawność o wiele później, nawet w przypadku, gdy sami tego nie odczuwamy.

Przykładowymi dolegliwościami dla naszego organizmu, z którymi spotkać możemy się w czasie prowadzenia pojazdu w przypadku uzyskania pozytywnego testu na alkohol mogą być:

  • lekkie oszołomienie, które bardzo często może być nawet niezauważanym przez kierowcę;
  • nadmierny optymizm w ocenie sytuacji panującej na drodze;
  • lekkie zawroty głowy;
  • zmniejszona koncentracja, mimo dobrego samopoczucia;
  • gwałtowniejsze reakcje na zdarzenia na drodze.